fallback

Евтините пари създават корпоративни зомбита

Според Банката за международни разплащания поне 12% от нефинансовите компании на основните развити борси може би са такива

15:15 | 06.07.19 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Дългосрочните лихви спаднаха много. И ако мислите, че те няма да продължат да падат, помислете отново, пише Брет Арендс за MarketWatch.

Албърт Едуардс, стратег в SG Securities, наскоро посочи, че никой от експертите, запитани от Wall Street Journal в началото на годината, не е предвиждал, че доходността по 10-годишните американски ДЦК ще спадне под 2,5%. Настоящото ниво е вече 2%.

Мисля, че можем да изхвърлим тези прогнозиращи модели. Едуардс добавя, че в продължение на години икономистите казваха, че дългосрочните лихви никога няма да паднат до нулата.

Въпреки това в момента в Европа те са отрицателни. Инвеститорите, например, плащат 0,5% годишно за привилегията да заемат средства на правителството в Швейцария. Дори в САЩ реалните лихви по 10-годишните ДЦК са едва 0,29%. Преди поколение бяха обикновено 2% или повече.

Западните икономисти казваха, че нулевите лихви са странно и уникално нещо, което може да се види само в Япония. Точно като хората, които ядат сурова риба. Днес обаче лихвите в Европа са дори по-ниски от японските.

Когато американските лихви се сринаха през 2011-12 г., ни уверяваха, че това е еднократно събитие, което няма да се повтори. Когато се случи отново през 2016 г., ни казваха, че никога няма да се потрети. Сега се случва за трети път и предполагам, че скоро ще започнат да ни уверяват, че това е временен ефект и няма от какво да се притесняваме.

Банката за международни разплащания (БМР - централната банка на централните банки) обаче смята, че има причина за безпокойство и това са корпоративните зомбита, които убиват икономиката. Те са резултат от ниските лихви.

БМР открива, че от 80-те години насам спадащите лихви правят все по-лесно за лошите компании с калпав мениджмънт и ужасни продукти да остават в бизнеса дълго след като е трябвало да си отидат.

Тези зомби компании остават живи благодарение на това, че могат да продължат да заемат средства, като непрекъснато удължават периода на изплащането. А когато парите са евтини, това е страхотно за зомбитата. Ниските лихви са свързани с растящия брой на зомбитата, констатира БМР.

В момента има наистина много зомбита. БМР смята, че поне 12% от нефинансовите компании на основните развити борси може би са зомбита по широките критерии на определението. Това е епидемия – в началото на 90-те делът им бе около 2%.

Зомбитата са лоши за икономика. Забравете, че сте икономист. Помислете за най-лошата компания, за която сте работили. За всичкото разхищение – парите, времето и усилията, прахосани от мениджъри идиоти и бюрократи егоисти.

Сега вече можем да разберем защо икономическият растеж бе толкова вял в продължение на поколение и защо борсата зависи толкова от Федералния резерв.

Икономистите са съгласни, че всички щяхме да сме по-добре, ако лошо управляваните компании бяха избавени от  страданията си. Но докато лихвите са ниски, те ще продължават да кретат.

Зомби компаниите никога не са били толкова добре. Със спадането на доходността по 10-годишните американски ДЦК, спадна и тази по корпоративните облигации с неинвестиционен рейтинг – това са ставките, по които заемат зомбитата.

От началото на годината средната доходност по тези облигации се понижи от 8% на 6%, според Bank of America Merrill Lynch.

Едуардс твърди, че се намираме в икономическа ледена епоха. Според БМР има твърде много зомбита. Американският президент Доналд Тръмп пък е клоун. Това е някакъв филм на ужасите.

Но да погледнем от добрата страна. Уолстрийт в момента купонясва. Индексът Dow Jones Industrial Average се покачи с близо 2000 пункта, откакто по-рано през юни инвеститорите започнаха да очакват ново понижение на лихвите от Фед. Индексът S&P 500 пък се повиши със 7,5%. Какво би могло да се обърка?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:11 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още